BURSZTYNOWA BIŻUTERIA ZATOPIONA W ŻYWICY

Pewnie nie raz widzieliście przepiękną biżuterię z różnościami zatopionymi w żywicy. W bardzo stylowy sposób można zamknąć w wisiorku kawałek letnich wspomnień, na przykład bursztyny znalezione na plaży. Będzie przypominał miłe wakacyjne chwile, gdy na dworze zapanuje mniej urlopowa aura.

A wiecie, że możecie zrobić taką biżuterię sami i wcale nie jest to trudne? Ja próbowałam swoich sił w tym temacie po raz pierwszy i wyszło całkiem nieźle 🙂

Co będzie potrzebne:

bursztynowa biżuteria z żywicy

Krok 1. Na początek przygotujcie sobie bazy biżuteryjne. Kolczyki sztyfty powstaną z bazy do wklejania kabaszonów. Muszą leżeć idealnie płasko, więc żeby sztyft nie przeszkadzał wbijcie je w kawałek równego styropianu.

bursztynowa biżuteria z żywicy

Krok 2. Baza do wisiorka nie ma denka, trzeba ją podkleić. Ułóżcie bazę na kawałku taśmy klejącej (oczywiście klejącą stroną do bazy) i dobrze przyciśnijcie. Upewnijcie się 5 razy, że baza dobrze przylega i nigdzie nie ma szczelin.

bursztynowa biżuteria z żywicy

Krok 3. Pora na żywicę. Sama żywica oczywiście nie wystarczy, potrzebny jest też utwardzacz. Taki zestaw kupicie np. w sklepie modelarskim lub na allegro. Powinna to być żywica tzw. krystaliczna, by po utwardzeniu była idealnie przejrzysta. Mój zestaw kosztował z przesyłką ok 30 zł, ale ta ilość żywicy wystarcza na naprawdę sporo projektów.
Do plastikowego pojemniczka z podziałką wlejcie powoli odpowiednią ilość żywicy. Jeśli nie macie pojemnika z podziałką, trzeba żywicę odważyć.

bursztynowa biżuteria z żywicy

Krok 4. Dodajcie podaną przez producenta ilość utwardzacza (katalizatora). Oba komponenty nie mieszają się od razu, łatwo więc zobaczycie na podziałce pojemnika ile trzeba wlać. Wlewajcie pomału, tak by nie wprowadzić niechcianych pęcherzyków powietrza. Dokładnie mieszajcie komponenty, aż przestaną być widoczne “smugi”, 3-4 minuty.

bursztynowa biżuteria z żywicy

Krok 5. Do bazy kolczyków wlejcie po kropelce gotowej mieszanki.

bursztynowa biżuteria z żywicy

Krok 6. Ułóżcie ostrożnie kilka bursztynków. Możecie to zrobić precyzyjniej używając pęsety lub pomagając sobie wykałaczką.

bursztynowa biżuteria z żywicy

Krok 7. Do bazy wisiorka wlejcie żywicę na ok. 1/3 wysokości bazy.

bursztynowa biżuteria z żywicy

Krok 8. Ułóżcie bursztynki…

bursztynowa biżuteria z żywicy

Krok 9…i zalejcie żywicą po brzegi.

bursztynowa biżuteria z żywicy

Teraz musicie się uzbroić w cierpliwość. Bazy odstawcie w bezpieczne miejsce i najlepiej przykryjcie, np. pokrywką od słoika, by nie przykleiły się żadne fafruchy. Żywica stwardnieje i nie będzie łapać kurzu po 24 godzinach (wtedy możecie odkleić taśmę klejącą), jednak pełne utwardzenie osiąga po 7 dniach. W razie fafrucha, po pełnym utwardzeniu, możecie żywicę wypolerować np. mini szlifierką z końcówką polerską. Ogólnie cholera jest dość wytrzymała, ponoć można nawet w żywicy wiercić. Nie próbowałam, muszę wierzyć na słowo producentowi 🙂

Na bazy możecie wykorzystać również drewniane pierścionki. Taka baza wymaga jednak oczka do zawieszania. Malutkie wkręty z oczkiem ostrożnie zamontujcie z pomocą szczypiec, wcześniej lekko nawiercając drewno cienkim wiertłem – inaczej baza pęknie. Pierścionki często są dość nierówne. Zanim przykleicie je do taśmy, warto bazę delikatnie przeszlifować drobnym papierem ściernym.

Do bazy możecie włożyć właściwie wszystko co przyjdzie wam do głowy, kamyczki, muszelki, suszone kwiaty, figurki, zdjęcie…Żywicę można też barwić odpowiednimi pigmentami, wtedy Wasze projekty będą jeszcze ciekawsze. Powodzenia!

bursztynowa biżuteria z żywicy

16 thoughts on “BURSZTYNOWA BIŻUTERIA ZATOPIONA W ŻYWICY

  1. Piękne! Mam pytanie odnośnie żywicy epoksydowej, bo na ulotkach jest napisane, że to tworzywo klei drewno, metal, plastik …więc z jakiego tworzywa można użyć formy do odlewania, by można było tą gotową żywicę później z tej formy wyjąć? by się nie przykleiła do niej 🙂

    Like

  2. Dziękuję 🙂 mam jeszcze jedną prośbę o pomoc 😀 mam taką samą żywicę i utwardzacz ale nie mam pojęcia jak odmierzyć proporcje, tzn 1:0,27, nie mam wagi ani głowy do proporcji 😉
    przy 10ml żywicy ile trzeba dać utwardzacza?

    Like

    • Ja też zupełnie nie mam głowy do liczb 😛 , ale to wchodzi prawie 1:1/4, a przy tak małym odchyleniu, nic się nie stanie. Najlepiej weź kubeczek z podziałką albo strzykawkę. Żywicy wlej 4 części a utwardzacza 1 część.

      Like

  3. Ale śliczne! Chciałabym tylko spytać gdzie można kupić takie otwarte bazy do wisiorków? Nie mogłam nigdzie takich dostać 😦

    Like

Leave a comment